Монастир Василіанів
вул. Кондзелевича, 5


Із усього  комплексу будівель Луцького Хрестовоздвиженського православного братства (ХУІІ ст.) збереглися лише дві споруди: Хрестовоздвиженська церква та монастир василіанів.

Будівництву братського монастиря передувало спорудження шпиталю. Генеральний вікарій  Олександр Мозеллі  "Задумав шпиталь Братства Милосердя у місті нашому Луцьку, при церкві Братській Воздвиження Хреста...”, власним коштом.

Шпиталь став  другою після  церкви  мурованою спорудою Братства, дозвіл на будівництво якої, згідно з грамотою короля Владислава ІУ від 11 грудня  1645 р., отримав О. Мозеллі.

Новозбудований шпиталь мав по 7 кімнат і коридор  на кожному з двох поверхів, підвал і сходи у східній частині будинку. В час між 1803 та 1807 роками до східного торця добудували домову церкву. А в 1854 р. добудовується східна частина, колишнього шпиталю (в 50-х роках ХХ ст. ця прибудова була розібрана).


Сьогодні монастир василіанів  являє собою двоповерхову, прямокутну в плані (53 х 11,5) цегляну, отиньковану, з двохсхильним  дахом споруду. Внутрішнє планування коридорне  з орієнтацією кімнат в бік двору. Фасади декоровані  лише на рівні другого поверху. Північний дворовий фасад монастиря  розчленований  контрфорсами. На східному фасаді є балкон  з ажурною огорожею. Із заходу до будинку примикає масивна цегляна стіна – залишок  давньої огорожі і дерев’яні сіни.

Нині споруда  використовується  під житло – на другому поверсі. На першому  влаштовані офіси і магазини.