Державний історико-культурний заповідник у м.Луцьку

43016 

Україна

м. Луцьк, вул. Драгоманова 23

тел. (0332) 72 34 32  

zamok.lutsk@rambler.ru


   Державний історико-культурний заповідник у місті Луцьку, один з 61 подібних закладів Украіни,  було створено 1985 року на площі 41га, згідно постанови Ради Міністрів УРСР від 26 березня 1985 року. Основою прийнятої постанови став розроблений у 1970 році Волинським філіалом  Діпроміста проект, авторами якого були Б.В. Колосок, Р.Г. Метельницький, Л.П. Санжаров., а також рішення про виділення старої частини міста як охоронної зони, яке було прийняте облвиконкомом у 1978 році. Генеральний план розвитку Луцького історико-культурного заповідника, розроблений інститутом «Укрзахідреставрація», був затверджений рішенням міськради 27 грудня 2006 року.  Першим директором заповідника був призначений  В.В. Іржицький. З 1988 до 2012рр на цій посаді перебував Т.В. Рабан, а з липня 2012р - П.А. Рудецький.

   Згідно положення «Про Державний історико-культурний заповідник у м. Луцьку», затвердженого облдержадміністрацією 12 березня 2010 року, основними завданнями заповідника є здійснення заходів з охорони і збереження об’єктів культурної спадщини, пов’язаних з ними територій та рухомих предметів, творів монументального, образотворчого, декоративно-прикладного мистецтва, а також проведення науково-дослідної, науково-методичної, інформаційної та культурно-освітньої роботи з метою популяризації культурної спадщини, духовного збагачення громадян.

   На території історико-культурного  заповідника розташовано 19 пам’яток архітектури національного значення та 39 – місцевого, 4 пам’ятники монументального мистецтва, «Будинок з химерами»  скульптора М.М. Голованя, заклади культури, туризму та обслуговування. Серед пам’яток архітектури особливо вирізняються : Верхній замок (закладений останнім князем Галицько-Волинського князівства Любартом-Димитрієм  у 1340—1384 рр.); вежа Чорторийських (Окольний замок, XVI ст.), римо-католицький  кафедральний костьол св. Трійці - св.ап. Петра і Павла (1639 р.); хоральна єврейська синагога (XVII ст.); німецька лютеранська кірха Христа Спасителя (1906—1907 рр.); церква Святої Покрови (XVII ст.) з дзвіницею (XIX ст.), Хрестовоздвиженська церква (XVII ст.) та інші.

   На території заповідника знаходяться постійні експозиції: «Музей дзвонів», «Музей книги»(Верхній замок) та меморіальна «Лесина вітальня» у будинку адміністрації заповідника, де в 1890-1891 роках проживала сім’я Косачів-Драгоманових. Пиміщення адміністрації  використовуються для проведення різноманітних виставок, презентацій, які дирекція заповідника проводить самостійно, а також  спільно з музейними, культурно-просвітницькими адміністративними, релігійними  та громадськими установами, суспільними об’єднаннями.

   Інформаційно-видавнича діяльність заповідника пов’язана з популяризацією історико-культурної спадщини старої частини міста (буклети, карти-путівники, поштівки) та виданням науково-дослідницької літератури (збірки матеріалів наукових конференцій «Любартівські читання»).

   Працівники заповідника  здійснюють активну роботу в організації та проведенні культурно-масових заходів. Основним майданчиком культурних подій заповідника є Верхній замок, де відбуваються фестивалі джазової музики, традиційний фестиваль дзвонарів «Благовіст Волині», шоу «Відкрита ніч у Луцькому замку», міжнародний фестиваль «Поліське літо з фольклором», рицарський фестиваль-турнір «Меч Луцького замку» та інші культурно-масові заходи.