Верхній Замок

  

Древній Лучеськ сформувався на великому острові, який з трьох сторін омивався річкою Стир, а з четвертої – Глушця, одного  із багатьох рукавів Стиру. В північно-східній частині острова будується дерев’яний дитинець – прообраз Верхнього замку.

Вперше Луцьк згадується в "Повісті минулих літ” при описанні подій 1085 року. В середині ХІУ ст. Волинь  потрапляє під владу  Великого князівства Литовського. Князем стає син Великого князя Литовського Гедиміна Любарт, який  одружився з волинською княжною. Князь Любарт почав будувати мурований Верхній  замок на місці  дерев’яного. Верхній замок в плані – рівносторонній трикутник з опуклими  сторонами, у вершинах якого розташовані башти. Воротньою (В’їзною) баштою замок орієнтований  на захід, на півночі – Владича башта, а з південного сходу, від Стиру – Стирова (Свидригайла).

Луцьк стає другою, південною, столицею Великого князівства Литовського під час князювання Вітовта, племінника Любарта, а Луцький замок – резиденцією Великого князя Литовського. В 1429 р. на запрошення Вітовта в замку відбувається з’їзд європейських монархів для вирішення питання про захист Європи від турок.

В період з ХУІ по ХУІІ століття Луцьк витримує 26 нападів татар. А у ХУІІІ ст. замок назавжди втрачає своє оборонне значення і стрімко занепадає... В 1887-1890 роках Луцька міська дума здійснює частковий ремонт і консервацію замку.

В тридцятих роках ХХ ст. вже польська влада розпочинає в замку вкрай необхідні консерваційні роботи. Проте зроблено дуже мало – завадила війна... У 1963-64 роках Українським реставраційним управлінням  було проведено перші  попередні обміри  і дослідницькі роботи в Луцькому замку. З 1970-х років проводяться головні реставраційні роботи, деякі продовжуються і тепер...

На території Верхнього замку знаходяться: законсервовані залишки  церкви Іоанна Богослова (ХІІ ст.), відновлені фундаменти княжого палацу (ХУІ ст.), Повітова скарбниця  (поч. ХІХ ст.) – тепер Музей книги, будівля колишнього шляхетського суду і повітової канцелярії (ХУІІІ ст.) – тепер художній музей.

У вежах замку створено музеї, розгорнуто виставки та експозиції: В’їзна вежа  - виставка старовинної будівельної кераміки – "Плитниця”, експозиція "Охорона замку”. У Владичій вежі – єдиний в Україні Музей дзвонів, експозиції "Арсенал” та "В’язниця”.

На подвір’ї замку розміщено також  єдину в Україні виставку середньовічної метальної зброї під відкритим небом – "Бронь замкова”...